

Meillä oli kesän alussa jo aikeena käydä Kuopion yhdessä kehutuimmassa kesäraflassa, Konttiravintola Mortonissa. Niin ja tämä konttiravintola Morton löytyy Kuopion lisäksi myös Varkaudesta ja Äänekoskelta vinkvink. Säät eivät vaan ole suosineet ja jos on, niin ravintola on ollut niin täysi ettemme ole jaksaneet jäädä jonottelemaan. Nyt suuntasimme ajoissa, heti yhden aikoihin paikalle ja ravintola oli vielä tällöin mukavan rauhallinen ja sinne mahtui jopa heti istumaan. Tällä kertaa sää tosiaan suosi ja vaikka päivä on ollut enimmäkseen nyt pilvinen, on lämpöä riittänyt yli 20 astetta.


Tilasimme kaksi erilaista burgeria ja molemmat maittoivat. Mä olen sen verran nirso persoona, että muokkauksia teen lähes joka kerta ateriaan kuin ateriaan - mukava siis kuinka niissä asioissa huomioidaan. Palvelu Mortonissa oli erinomaista, nainen jolta tilasimme oli todella ihastuttava. Mitä annoksiin tulee, olivat ne herkullisia, mutta rehellisesti sanottuna hivenen suolainen maku jäi suuhun. Jos toisen kerran ehdin tänä kesänä vielä tähän raflaan - mitä toivon kovasti - haluan ehdottomasti testata heidän salaattiaan.


Asusta ei sen kummempia kuvia tule, mutta halusin napsaista teille pari kuvaa kyseisestä lounastreffiasusta, koska itse tykästyin tähän himona. Perus mustavalkoista, oikein sopiva pilviseen mutta lämpöiseen päivään. Myöhemmin suuntaamme vielä ulkosalle nauttimaan lämpöisestä säästä ja ihan iltasella suuntaamme vielä leffaan. Nyt aion käpertyä tuon miehen kainaloon ♥
Oikein mukavaa sunnuntaita ja alkavaa viikkoa!
Onko Morton teille ennestään tuttu?

Oi miten ihana asu!<3 Sopii täydellisesti sulle :")
VastaaPoistaAwws! No voi kiitoksia ihana ♥ :')
Poistaoi, onnea teille hurjasti vuosipäivän johdosta! <3 aika menee niin nopeeta :) en oo kuullutkaan tuollaisesta paikasta mutta oikein kivalta vaikuttaa.
VastaaPoistaja tuo sun asu!!! <3 voi että rakastuin! niin ihanan simppeli ja kaunis :) mulla on ollut samanlainen hame joskus, mutta se ei taida enää mennä päälle :'D nyyhkis!
Kiiitooos ihanuuteni mun<3 Älä muuta sano!! Onko tosiaan jo vuosi siitä:D Tää on oikein ihastuttava kun tosiaan ulkosalla saapi syödä hyvällä säällä:) Ja vinkvink saa myös kasvishampparia;)
PoistaKiitos superisti kauniista sanoistasi<3 Minä oon nyt jostain syystä tykästynyt kovasti sellaiseen yksinkertaiseen ja hillittyyn lookkeihin:D Voi eiiii tää hame on kyllä rakkauttaa onneks en oo heittänyt pois tätä, kokeilemallahan se selviää;)
Kuulostaa niin kivalta päivältä ja ravintola käymisen arvoiselta :) Harmi vain, että on niin kaukana :D Ihana asu myös, sopii sulle tosi nätisti :)
VastaaPoistaKiitos, päivä oli kokonaisuudessaan kiva vaikkei kovasti eronnut normaalista tekemisestä muuta kun leffalla ja ravintolalla:') Kiitoksia kovasti kehuista 8) ♥
PoistaNuo ruuat näyttävät kyllä hyviltä! Aivan ihana hame♡
VastaaPoistahttp://mahdollisestiehka.blogspot.fi/
Olihan ne, ehken kyllä tosiaan hivenen liian suolaisia vaan mikä oli ainoo miikka:D Kiitti Sini ♥♥
PoistaKuulostaapa kivalta ravintolalta! :) Paljon onnea vuosipäivän johdosta, aika menee kyllä tosi nopeasti! :D ♥ Oi tuo hame on aivan ihanan mallinen!!
VastaaPoistaVoi kiitos Tuuli ihanasta kommentistasi ♥
PoistaOnnittelut vuosipäivän johdosta<3 Toi sun hame on niin kiva, sopii sulle ihan loistavasti ja asukokonaisuus toimii tosi hyvin! Myös ruoat näyttää tosi herkullisilta ja teidän päivä kuulostaa muutenkin kokonaisuudessaan todella kivalta :)
VastaaPoistaKitoksia Linda 8) ♥ Päivämme oli kokonaisuudessaankin ihan loistava, vaikkei se sinänsä eronnutkaan mitenkään normaalista arjesta;) Meillä on arki aina yhtä luksusta 8)
PoistaIhana mekko! Noinkin yksinkertanen asu vaan sopii sulle niin hyvin ja varmasti menee arjessa kuin juhlassa :)
VastaaPoistaItse asiassa hame ja toppi!:) Mukavan yksinkertainen tosiaan minustakin <3
PoistaHerkullisen näköisiä hamppareita! :) Mä tykkään myös kovasti bataattiranskalaisista :p Todella ihana tuo sun asu, tuo hame on kyllä niin kaunis!<3
VastaaPoistaNo on kyllä kieltämättä herkun näköisiä;) Batskut on kyllä huippuja, pidän enempi niistä kuin ranuista, vaikka ranut joskus päätyykin vaihtelun vuoksi lautaselle! Kiitos kaunis Niina 8) ♥
PoistaNam, näyttää kyllä ihan törkeen hyville burgereille! 8) Täälä kauheassa nälässä taas töissä :'D Onnea paljon ihanuudet vuosipäivän johdosta!<3 Sulla on ollut kyllä kaunis asu päällä! Pitääpä itekkin kaivaa maksihame kaapista käyttöön :)
VastaaPoistaNo äläpä muuta Emilia, hha mullakin alkaa olla nälkä. Täytyy varmaan aamupalaa miettiä pian:'D Kiitoksia kehuista kaunis<3
PoistaMorton on paikkana aivan ihana ja ruokakin kyllä tosi hyvää! ♥ Mä otin viimeksi bataattiranskalaiset ja ne kyllä oli vähän suolaisia kieltämättä, mutta hyviä kuitenkin!
VastaaPoistaOlen samaa mieltä Viivi:) ♥ Hyviä tosiaan mutta tosiaan vähän liikaa suolaa:D
Poistamorton on kyllä hyvä, oon käyny jo 2kertaa siellä tänä kesänä!! Ihana asu=)
VastaaPoistaNo on kyllä, toivottavasti mäkin vielä ehdin 8) Kiitoos <3
PoistaNäyttää niin hyvältä toi ruoka!! Ja aivan ihana asu sulla jälleen kerran :)<3
VastaaPoistaKiitti Elli 8) ♥
PoistaOnnea vuosipäivän johdosta! <3 Ihana tuo hame, laskeutuu niin kauniisti ja jotenkin malli sopii siulle loistavasti. <3 :)
VastaaPoistaKiitokset meiltä molemmilta sinne<3 Itsekin pidän tästä hameesta, se laskeutuu aivan ihanasti ja se korostaa jotenkin kivasti lantiota, enemmän kuin muut tämän kaltaiset hameeni!
PoistaOnnea teille <3 Morton on mun yks lempparirafloista kesäisin, harmi kun tänä kesänä on tullut käytyä ihan liian vähän tuolla...
VastaaPoistaOi onnee vuosipäivästä! :) Tämä olikin mun eka kerta tossa ravintolassa kun itekin kävin siellä tänä kesänä... oli niiin hyviä noi bataattiranskikset!
VastaaPoista